یک پیش بینی جدید درباره قیمت ارز تا پایان سال/ درصد تغییرات قیمت دلار مشخص شد

به گزارش خبرگزاری آسیاننت، با این حال اما انتخابات ریاست جمهوری در ایران و آمریکا، سیگنال های مبهمی را به بازار ارز ایران ارسال می کنند. آیا بازارساز این سیگنال ها را به خوبی شناسایی خواهد کرد؟ سرنوشت قیمت دلار در سایه انتخابات ایران و آمریکا چه خواهد بود؟ سعید مشکات، تحلیلگر اقتصادی به اثرگذاری انتخابات آمریکا در بازار ارز ایران، وزن بیشتری داده و معتقد است، کیفیت پیگیری سیاست تحریم ایران در دولت جدید آمریکا می تواند قیمت دلار در بازار ایران را افزایش یا کاهش دهد.

تجارت نیوز در گزارشی نوشت: قیمت دلار در حال حاضر در کانال های بالایی کریدور پنجم گرفتار است. بازارساز طی هفته های اخیر با فشار بیشتری قیمت دلار را کنترل کرده و توان رشد را از آن گرفته است. به نظر می رسد این سیاست که به مدد ارزپاشی اجرایی شده، دست کم تا پایان انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ادامه داشته باشد.

گفتنی ست فروش نفت ایران به چین طی ماه های اخیر در وضعیت مطلوبی قرار داشته است؛ بر همین اساس، فعلا دست بازارساز برای مدیریت قیمت دلار با تکیه بر ارزپاشی، پر است. در همین حال، بانک مرکزی دامنه تقاضای غیرمصرفی دلار را با استفاده از مقررات سختگیرانه، به شدت کوچک کرده و توانسته سمت تقاضا را نیز به خوبی مدیریت کند.

اما آیا بانک مرکزی همچنان در سایه انتخابات ایران و آمریکا می تواند این سیاست را ادامه داده و قیمت دلار را تحت کنترل داشته باشد؟ انتخابات ایران و آمریکا چه اثری بر بازار ارز خواهند داشت؟ سعید مشکات، تحلیلگر اقتصادی به بررسی اثر انتخابات ایران و آمریکا بر بازار ارز پرداخته و مهمترین عامل تحریک و تحرک قیمت دلار را معرفی کرده است.

بازار ارز چشم به راه نتیجه انتخابات ایران و آمریکاست

سعید مشکات، تحلیلگر اقتصادی معتقد است که قیمت دلار فعلا در همین محدوده کریدور پنجم باقی می ماند و دامنه نوسان آن، حدود دو هزار تومان خواهد بود. به گفته این کارشناس اقتصادی، با توجه به اینکه انتخابات آمریکا هم در پیش است، و می تواند ریسک های سیاسی و اقتصادی که در مقابل ایران است را افزایش دهد و انتظارات تورمی را بالا ببرد، ممکن است، جو منفی در بازار داخلی ایران ایجاد می کند.

او همچین توضیح داد: «با توجه به اینکه نتیجه انتخابات ایران هم مشخص نیست نمی توان گفت که دقیقا چه اتفاقی برای دلار می افتد. اما نتیجه انتخابات ایران که مشخص شود، با توجه به اینکه در فاصله نسبتا کمی انتخابات آمریکا هم آغاز می شود، تا حدودی ریسک های سیاسی توسط اخبار به بازار تزریق می شود و در نتیجه احتمالا نوسانات زیادی هم در بازار ارز رخ دهد.»

ریسک های سیاسی، قیمت دلار را 20 تا 30 درصد افزایش خواهند داد

مشکات اظهار کرد: «سیاستی که ایران پس از انتخابات در پیش خواهد گرفت، بسیار مهم است؛ آیا سیاست تعامل خواهد بود یا سیاست تقابل؟ این مساله می تواند خیلی تاثیرگذار باشد. در چند ماه گذشته هم شاهد بودیم که برخی ریسک های سیاسی، قیمت دلار را تا دو سه هزار تومان افزایش داد و بعد که این ریسک ها مدیریت شدند، قیمت دلار دوباره به سمت پایین برگشت. الآن هم همین فرمول بر بازار حاکم است و اگر ریسک سیاسی به بازار تزریق شود، تاثیر خاص خود را در بازار دارد و ممکن است قیمت دلار را حرکت و در کانال های بالاتر قرار دهد.»

او ادامه داد: «اما هنوز آینده پیش رو و سیاست داخلی ما مشخص نیست؛ از آن سمت باید توجه داشته باشیم که گزینه ای مثل ترامپ می تواند تاثیر زیادی روی چشم انداز تورمی در داخل ایران داشته باشد. در حال حاضر قیمت دلار این استعداد را دارد که در صورت تزریق ریسک های سیاسی به بازار، 20 تا 30 درصد افزایش را تجربه کند.»

میزان فروش نفت ایران، عامل مهمی برای مدیریت بازار ارز است

مشکات با تاکید بر اینکه، باید دید پیروز انتخابات کیست و چه سیاست هایی را در پیش می گیرد، اظهار کرد: «نکته مهمی که ما باید به آن توجه کنیم، تراز تجاری کشور است. تراز تجاری ایران در سال گذشته بدون نفت منفی بوده اما با احتساب نفت مثبت شده است. این درآمد نفتی بسیار در مدیریت قیمت دلار به ویژه دلار نیمایی موثر بوده است. اما به نظر می رسد دلار نیمایی هم کمی به سمت بالا حرکت کند.»

این تحلیلگر اقتصادی افزود: «نکته دیگر اینکه آیا فردی که در ایران انتخاب می شود همچنان می تواند تعامل با چین را به همین شکل ادامه دهد و نفت بفروشد؟ اگر بتواند ادامه دهد، دولت همچنان می تواند نرخ دلار نیمایی را به همان شکل سال گذشته مدیریت کند. اما اگر نتوانند بفروشند، قیمت دلار نیمایی بالا می رود و قیمت بازار آزاد را هم بالا خواهد برد.»

قیمت دلار نیمایی پتانسیل رشد تا سطح 50 هزار تومان را دارد

مشکات عنوان کرد: «ـقیمت دلار نیما همواره از قیمت دلار بازار آزاد کمتر بوده است. در حال حاضر از آنجا که قیمت دلار بازار آزاد نزدیک به کریدور ششم است، قیمت دلار نیمایی باید در سطح 47 هزار تومان تا 50 هزار تومان را قرار می گرفت اما در در حال حاضر 42 هزار تومان است. از آنجا که این فاصله طی مدت زیادی حفظ شده است، قیمت دلار نیمایی این پتانسیل را دارد که در آینده تا 50 هزار تومان هم رشد کند.»

پیش بینی قیمت دلار

این تحلیلگر اقتصادی در راستای پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال اظهار کرد: «درباره قیمت دلار تا پایان سال فعلا نمی توان نظری داد و باید منتظر نتیجه انتخابات ایران و آمریکا بود. طبعا نیز نتیجه انتخابات آمریکا مهمتر از نتیجه انتخابات ایران خواهد بود؛ زیرا فردی که در آنجا به قدرت می رسد می تواند فشار تحربم ها را بیشتر کند که منجر به کاهش خرید نفت ایران تنوسط چین خواهد شد.»

مشکات افزود: «رییس جمهوری جدید آمریکا همچنین می تواند تحریم ها را با فشار کمتری اجرا کند که باعث می شود خرید نفت از ایران توسط چین بیشتر شود. باید دید قرار است چه سیاستی اجرا شود تا مشخص شود که فروش نفت ایران به چه شکل خواهد بود.»

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یک پیش بینی جدید درباره قیمت ارز تا پایان سال/ درصد تغییرات قیمت دلار مشخص شد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یک پیش بینی جدید درباره قیمت ارز تا پایان سال/ درصد تغییرات قیمت دلار مشخص شد"، کلیک کنید.