ممنوعیت سلب امتیاز سیم کارت و خطوط تلفن/ رییس دیوان عدالت اداری: مخابرات باید خسارت بدهد

دیوان عدالت

رییس دیوان عدالت اداری گفت: مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که منجر با سلب امتیاز سیم کارت ها و خطوط تلفن ثابت بلااستفاده می شد خلاف قانون بوده و قانون گذار هرگز چنین اجازه ای را به این کمیسیون نداده است.

به گزارش آسیاننت، حجت الاسلام حکمتعلی مظفری رییس دیوان عدالت اداری در این باره اظهار کرد: بر اساس رویه ای که وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات در پیش گرفته بود، اگر به هر دلیلی سیم کارت تلفن همراه و یا خط ثابت تلفنی مدتی مورد استفاده قرار نمی گرفت، پس از 6 ماه خط تلفن را سلب امتیاز و نسبت به فروش آن اقدام می کردند که این موضوع در دیوان عدالت اداری مورد شکایت قرار گرفت.

وی افزود: دیوان عدالت اداری بنا به وظیفه قانونی خود در هییت تخصصی و هییت عمومی به این موضوع ورود پیدا کرد و دلایل این کار را از شرکت مخابرات، وزارت ارتباطات و کمیسیونی که درباره این امر تصمیم گرفته بود، اخذ کرد و با توجه به دلایل ارایه شده مشخص شد که استدلال های موجود مطابق قانون نبوده و قانون گذار چنین اختیاری را به آن ها نداده است که از افراد سلب امتیاز و سلب مالکیت کنند، در همین راستا این مصوبه با رای دیوان عدالت اداری ابطال شد.

مظفری گفت: در فرایند سلب امتیاز سیم کارت ها و خطوط تلفن بلااستفاده، رضایت فرد مالک جهت سلب امتیاز و واگذاری سیم کارت به افراد جدید اخذ نمی شد. این در حالی است که این شرکت ها تنها می توانستند هزینه خدمات و یا آبونمان سیم کارت ها و تلفن های ثابت بدون استفاده را از مشتریان دریافت کنند، اما اینکه به هر دلیل آن را واگذار کنند، خلاف مقررات قانونی و خارج از حدود اختیار مقام مصوب کننده بود.

وی اضافه کرد: به همین جهت دیوان عدالت اداری توضیحات مقام مصوب کننده و کمیسیون تصویب کننده را قانع کننده تشخیص نداد و حکم به ابطال این مصوبه داد.

رییس دیوان عدالت اداری همچنین از اعمال ماده 13 در رابطه با این مصوبه خبر داد و گفت: بر این اساس تمامی اقداماتی که بر اساس این مصوبه انجام شده غیرقانونی بوده و شرکت مخابرات باید ضرر و زیان افرادی که متضرر از این مصوبه هستند را پرداخت کند.

وی در رابطه با نحوه جبران این خسارت ها، عنوان کرد: بر اساس قانون اگر سیم کارتی امکان اعاده دارد، شرکت مخابرات باید همان سیم کارت را به مالک اصلی برگرداند و اگر قابل اعاده نیست و به شخص دیگری واگذار شده باید مشابه همان سیم کارت یا خط تلفن را به متقاضیان برگرداند.

انتهای پیام

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ممنوعیت سلب امتیاز سیم کارت و خطوط تلفن/ رییس دیوان عدالت اداری: مخابرات باید خسارت بدهد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ممنوعیت سلب امتیاز سیم کارت و خطوط تلفن/ رییس دیوان عدالت اداری: مخابرات باید خسارت بدهد"، کلیک کنید.