طغیان صنعت گردشگری در اسپانیا/ «مایورکا» فروشی نیست

طغیان صنعت گردشگری در اسپانیا  «مایورکا» فروشی نیست

اعتراضات متعددی در مایورکا و برخی نقاط دیگر اسپانیا علیه سیاست های کلان این کشور در عرصه گردشگری به وقوع پیوسته است. حدود 10 هزار نفر در جزیره مایورکای اسپانیا علیه گردشگری انبوه و کمبود مسکن تظاهرات کردند.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم وفناوری آنا، در روز های اخیر، اعتراضات متعددی در مایورکا و برخی نقاط دیگر اسپانیا علیه سیاست های کلان این کشور در عرصه گردشگری به وقوع پیوسته است. حدود 10 هزار نفر در جزیره مایورکای اسپانیا علیه گردشگری انبوه و کمبود مسکن تظاهرات کردند. این اعتراضات در پی فروریختن یک رستوران پر از جمعیت انجام شد که به کشته شدن چهار نفر انجامید.

معضل بی توجهی به نیازهای  بومی 

معترضان معتقدند که مقامات محلی و دولتی در اسپانیا، اساسا توجهی نسبت به نیاز های بومی آنها نداشته و عملا جزایر محل سکونت آنها را تبدیل به حیاط خلوتی برای توریست های خارجی ساخته اند. معترضین می گویند نیاز های اساسی آنها از سوی دولت نادیده انگاشته شده و در مقابل، نیاز های گردشگران که اکثر آنها ناظر به حضور و اقامت کوتاه مدت آنها در مایورکا و دیگر نقاط اسپانیاست، تبدیل به مبنای تصمیم گیری مقامات در قبال این منطقه شده است.

“ما می گوییم: دیگر بس است” این یکی از شعار های هزاران نفری بود که شامگاه شنبه 25 مه (5 خرداد) در مرکز پالما، پایتخت جزیره مایورکا به خیابان ها رفتند و علیه توریسم انبوه در این جزیره اعتراض کردند. اتحادیه های صنفی، گروه های حفاظت از محیط زیست و نهاد های حقوق شهروندی مختلفی در این راهپیمایی شرکت داشتند. شرکت کنندگان از تمامی بخش های این جزیره برای تظاهرات به شهر پالما، مرکز جزیره رفته بودند. یک شعار دیگر آنها این بود که «مایورکا فروشی نیست».

طغیان صنعت گردشگری دراسپانیا/////

 اعتراض علیه گردشگری انبوه و بدون چارچوب

این شعار، در دیگر نقاط اروپا نیز علیه گردشگری انبوه و بدون چارچوب به گوش می رسد. چندی پیش ساکنان جزایر قناری درجنوبی ترین منطقه اسپانیا نیز در تظاهراتی گسترده، خواستار توجه به نیاز های خود از سوی دولت شده و رویکرد غیر بومی اتخاذ شده در قبال حوزه جغرافیایی خود را محکوم کردند.

در چنین شرایطی گردشگری انبوه تبدیل به یک منبع درآمد برای دولت ها و یک مسیله آزاردهنده برای ساکنان بومی این مناطق شده است. بدون شک رویکرد خاص دولت های اروپایی در قبال گردشگری انبوه در کشورهایشان، تاثیر به سزایی در ایجاد شکاف و دوگانگی میان گردشگران و ساکنان بومی این مناطق ایفا نموده و حتی در آینده ای نزدیک، می تواند این مناطق را از گردشگران تهی سازد.

اعتراضات اخیر در مایورکا را نیز باید در همین چارچوب مور نجزیه وتحلیل قرار داد. معترضین آمار فزاینده بازدیدکنندگان و گردشگران این جزیره را که در خانه های ییلاقی اقامت می کنند مسیول کمبود مسکن و “تخریب این جزیره اسپانیایی دریای مدیترانه” دانسته و از اینکه مجوز ساخت و اقامت بی دردسر توریست ها در این مکان ها از سوی مقامات رسمی ومحلی صادر می شود، شدیدا گلایه مند هستند. با این حال به نظرمی رسد دولت اسپانیا قصد عقب نشینی از سیاست های خود (که منجر به شکل گیری گردشگری انبوه و تبعات آن می شود) ندارد! نوع مواجهه سیاستمداران اسپانیایی با اعتراضات هفته های اخیر در جزایر قناری و مایورکا نشان دهنده همین حقیقت است.

در میان تظاهرکنندگان خانواده های زیادی همراه با بچه، دانش آموزان و دانشجویان و نیز بازنشستگان حضور داشتند که با عبور از خیابان اصلی پالما شعارهایی، چون “کسی که مایورکا را دوست دارد آنرا تخریب نمی کند” سر دادند. همچنین پلاکارد هایی با این شعار ها دیده می شد: “وقتی یک سقف را از ما دریغ می کنید، آینده را از ما دریغ کرده اید”.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طغیان صنعت گردشگری در اسپانیا/ «مایورکا» فروشی نیست" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طغیان صنعت گردشگری در اسپانیا/ «مایورکا» فروشی نیست"، کلیک کنید.