دختران همه چیز تمام! – آسیاننت

برخلاف تصویر سازی دروغین رسانه های خارج از کشور دختران کشور ایران، سیری صعودی و بدون توقف را در راه رسیدن به اهداف و جایگاهشان در حوزه های مختلف از جمله آموزش، بهداشت، اشتغال و کارآفرینی، رسانه، ورزش، حضور در عرصه قدرت و تصمیم گیری، محیط زیست و … در پیش گرفته اند.

به گزارش آسیاننت، جام جم نوشت: این همان نیمه پر لیوانی است که شاید نمی بینیم. شاید هم نیمه خالی آن را بیشتر از همیشه نشان مان داده اند و باور کرده ایم که نکند فعالیت دختران ایرانی محدود به خانه داری شده است؟ شک و شبهه ای که کافی است سری به رتبه های برتر کنکور چند سال اخیر بزنیم یا مروری بر فهرست دختران ورزشکار در مسابقات بین المللی داشته باشیم تا برطرف شود؛ تا ببینیم که جست وجو در بین مقالات علمی پژوهشی یا حتی پرس وجو در بین برترین معمارها و سازنده های شهر هم همه ما را به نتیجه مشترک می رساند؛ این که نام زنان و دختران، نه تنها کمتر از پسران نیست که گاهی بر آنها غلبه نیز می کند. 
 
شبیه به یک مبارز
شاید بشود پذیرفت که مسیر موفقیت برای دختران و زنان، پستی و بلندی های بیشتری نسبت به مردان دارد اما نمی شود موفقیت شان را کتمان کرد و در وصف دخترانی که محدود به خانه داری و خانه نشینی شده اند، داستان سرایی و خیالبافی کرد. مثلا گاهی ممکن است بچه به بغل خودشان را به سکوی قهرمانی برسانند یا برای رفتن به نشست خبری، لازم باشد که با چندین و چند نفر برای نگهداری فرزندشان هماهنگ کنند. زنانی که برای رسیدن به همان سکوی قهرمانی، در برابر ورزشکارانی با پوششی متفاوت از خودشان، با پوشش کامل می جنگند، عرق می ریزند و بالاخره هرچند از نفس افتاده اما پیروز می شوند. گاهی ممکن است یک قانون باعث ممنوع الخروجی شان موقع مسابقات شود، گاهی ممکن است کمتر از آنچه که حق شان بوده است گرفته باشند اما درنهایت با همه این چالش ها، آنها خودشان را به آن بالا می رسانند. چنان که که تا همین امروز هم رسانده اند و شبیه به یک جنگجوی مبارز، دست شان را به نشانه پیروزی برای همه تکان می دهند. 

کفه ترازویی که سنگینی می کند
این طور که پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزیر علوم می گوید، درحال حاضر 60درصد جمعیت دانشجویی کشور به خانم ها اختصاص دارد: «ضمن این که28 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه ها هم خانم ها هستند.» جالب است بدانید که این آمار 60درصدی، در رشته های پزشکی هم تکرار شده است و براساس آمارها، از بین 270هزار دانشجوی علوم پزشکی، 60 درصد زنان هستند، همچنین 9000 صندلی هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی هم متعلق به زنان است.  این عدد و رقم ها در دیگر حوزه ها ازجمله فعالیت های استارتاپی هم دلگرم کننده است؛ چنان که 940 شرکت دانش بنیان با مدیرعاملی بانوان و مشارکت زنان در هیات مدیره پیش می رود و بیشتر از 2700 شرکت دانش بنیان هم با فعالیت ها و مشارکت حداکثری زنان فعالیت می کند که این نشان از موفقیت زنان و دختران ایرانی در توسعه فناوری های نوین است.از طرف دیگر، نتایج بررسی هایی که روی بیشتر از 2000 پرونده انجام شده است، نشان می دهد که نسبت زنان مخترع در ایران نسبت به متوسط جهانی، رقمی بالاتر است. نسبت زنان مخترع به مردان مخترع در ایران حدود 24 درصد است. به عبارت دیگر، در برابر هر چهار مرد مخترع، یک زن مخترع فعال است که در مقایسه با نسبت جهانی 6 به یک رقمی قابل ملاحظه است. این پیشروی ها در حوزه های ورزشی هم چشمگیر است؛ آن قدر که علاوه بر حضور زنان ورزشکار در رقابت های بین المللی، برخی از دختران ایرانی در جایگاه داور مسابقات ورزشی نیز خودشان را ثابت کرده و در رقابت ها به عنوان داور اصلی دعوت می شوند. 

با چشمانی باز
شاید بهتر است که همه مان چشم های مان را بشوییم و طور دیگری ببینیم. هم ما باید آن قدر باز نگاه کنیم که همین اندازه از رشد و اعتلای دختران ایرانی را کافی ندانیم و به گسترش امکانات و فراهم کردن محیط رشد بیشتر فکر کنیم و هم مخاطبان برخی از رسانه ها در افکارشان تجدیدنظر کنند و کمی هم واقعیت را ببینند. آن وقت است که تفکرشان را به دست رسانه هایی نمی دهند که به طور کاملا برنامه ریزی شده ای، موفقیت ها و جایگاه های دلنشینی که دختران ایرانی روی آن ایستاده اند را نادیده می گیرند و طرح یک پوستر و فعالیت هایی که برگرفته از خصلت محبت و ذات مادرانگی آنهاست را نشانه روند. راستش ماجرا این است که هیچ کدام از اینها با دیگری منافاتی ندارد، فقط اگر بخواهیم طور دیگری آن را ببینیم. 

فرهنگ سازی را دریابید
هر وقت بعد از پایان غذا، مردان و زنان خانواده با همکاری همدیگر سفره را جمع کردند، هر وقت باورهای قدیمی و نادرست راجع به دختران را کنار گذاشتیم و هر زمان که خودمان به عنوان پدر و برادر و همسر، راه پیشرفت دختران خانواده را محدود نکردیم، آن وقت است که می توانیم دم از انتظارات از جامعه برای جایگاه دختران و زنان بزنیم، آن وقت است که می توانیم از ضعف های حقوق اجتماعی آنها صحبت کنیم. درواقع آنچه که دختران جامعه را با وجود موانع و چالش های عمومی، به جایگاه واقعی خودشان می رساند، حمایت ها و پشتیبانی هایی است که از درون خانواده برخاسته می شود؛ البته که یک نگاه کوتاه و گذرا به موفقیت دختران ایرانی نشان می دهد که در موضع ضعف نیستیم و این رشد صعودی با فرهنگ سازی های روزگار امروز، می تواند تداوم داشته باشد.

انتهای پیام

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دختران همه چیز تمام! – آسیاننت" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دختران همه چیز تمام! – آسیاننت"، کلیک کنید.