تولید ۱۵ درصد ذغال سنگ کشور در گلستان

به گزارش آسیاننت به نقل از فارس درویشعلی حسن زاده در گفتگو با خبرنگاران، اظهار کرد: ۱۵ درصد ذغال سنگ کشور در استان تولید می شود و وجود معادن در استان اشتغال ۲ هزار نفر را ایجاد کرده است.

مدیرکل صمت گلستان افزود: وجود معادن صدف کوهی با درصد خلوص بالای کربنات کلسیم که در تولید محصولات متعددی در حوزه خوراک دام و طیور، داروسازی، مواد آرایشی و بهداشتی، رنگ سازی، کلید و پریز، ظروف ملامین و عایق‌های رطوبتی، صنایع پی وی سی، تهیه کود و غیره کاربرد دارد.

وی ادامه داد: در دنیا تنها هشت کشور به منابع تولید ید دسترسی دارند که یکی از آنها کشور ایران است و تولید انحصاری ید در کشور نیز در استان گلستان انجام می‌شود.

حسن زاده تصریح کرد: ضمن قطع وابستگی کشور به واردات این محصول استراتژیک، طی سالیان گذشته صادرات این محصول برای کشور ارز آوری نیز داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۵ درصد سموم کشاورزی کشور، ۱۰ درصد خوراک دام و طیور کشور، ۱۵ درصد روغن خام کشور در استان گلستان تولید می‌شود.

وی عنوان کرد: وجود واحدهای تولید داروهای ضد سرطان، تولید ۳۰ درصد نئوپان و محصولات وابسته در استان و وجود واحدهای تولیدی دانش بنیان در حوزه مواد ضدعفونی و تجهیزات پزشکی از دیگر ظرفیت‌های استان محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه گلستان رتبه دوم در تولید گندم را دارد، افزود: استان دارای کارخانه‌های آرد با تکنولوژی روز دنیا است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان با اشاره به اینکه بهره مندی از حدود ۱۳۰ کیلومتر نوار ساحلی و دسترسی به پهنه آبی خلیج گرگان و دریای خزر فرصت مناسب توجه و استفاده از ظرفیت‌های حوزه آبزی‌پروری و اجرای طرح‌های گوناگون پرورش انواع آبزیان است، گفت: اجرای طرح‌های متنوعی مانند پرورش ماهی در قفس و پِن، ایجاد مزارع پرورش میگو و استخرهای پرورش ماهی خاویار در سال‌های اخیر در گلستان مورد توجه قرار گرفته و توسعه آن با شتاب در حال انجام است.

۴۶

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تولید ۱۵ درصد ذغال سنگ کشور در گلستان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تولید ۱۵ درصد ذغال سنگ کشور در گلستان"، کلیک کنید.