تصویر روز ناسا: نمای سه بعدی «هلن»

هلن (Helen) نام مناسبی برای این قمر تروآیی است (ارجاع به حماسه تروا، اثر هومر) زیرا در یکی از نقاط لاگرانژی مدار زحل به دور آن می چرخد. نقاط لاگرانژی، 5 موقعیت گرانشی پایدار در نزدیکی دو جرم عظیم است و در مورد هلن، این دو جرم عبارتند از زحل و قمر بزرگ تر «دایونی» (Dione).

هلن شکل نامنظمی دارد (با ابعاد حدود 36 در 32 در 30 کیلومتر) و در نقطه لاگرانژ پیشرو دایونی (L4) می چرخد و قمر یخی برادرش «پولیدیوس» (Polydeuces) در نقطه لاگرانژی L5 دایونی آن را دنبال می کند.

تصویر روز ناسا: نمای سه بعدی «هلن»

این تصویر آناگلیف استریو با استفاده از دو تصویر فضاپیمای کاسینی ساخته شده که طی پروازی نزدیک در سال 2011 از هلن ثبت شده اند. این تصویر بخشی از نیم کره رو به زحل را در قمر هلن نشان می دهد که دهانه ها و ویژگی های خندق مانندی روی آن دیده می شود.

اعتبار تصویر: تیم تصویربرداری کاسینی، ISS، JPL، ESA، ناسا؛ تصویر استریو توسط روبرتو بلترامینی. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: نمای سه بعدی «هلن»" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: نمای سه بعدی «هلن»"، کلیک کنید.