تاسیس شورای مداحان و هیأت‌های بانوان + اسامی هیأت رئیسه

مسئول امور بانوان سازمان هیأت و تشکل‌های دینی گفت: با توجه به لزوم بازتعریف نقش هیأت‌ها و روضه‌های خانگی بانوان طبق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و با علم به کم‌توجهی به نقش تمدن‌ساز و محرومیت‌های تاریخی این بخش مهم جامعه، بر آن شدیم، شورای مداحان و هیأت‌های بانوان کشور را تأسیس کنیم.

به گزارش آسیاننت، اولین نشست روسای شورای مداحان و هیأت‌های بانوان برگزار شد. 

در ابتدای این جلسه فهیمه شریفی -مسئول امور بانوان سازمان هیأت و تشکل‌های دینی- با بیان اینکه حضور نقش بانوان در فعالیت‌های فرهنگی و تربیت نسل‌ها بی‌بدیلی است، اظهار کرد: شهید آیت‌الله مرتضی مطهری هم پیروزی نهضت اسلامی مردم ایران در سال ۱۳۵۷ را وابسته به حضور زنان دانسته‌اند. 

وی ادامه داد: نوع تفکر امامین انقلاب نسبت به الگوی زن مسلمان، امکان نقش آفرینی بیشتر زنان در فضای اجتماعی با حفظ همه شئونات اسلامی و رسالت‌های مادرانه و زنانه‌شان را فراهم کرده است. الگوی سوم زن مسلمان که نگاهی بسیار مترقی به نقش زنان در اجتماع دارد، فرصت طلایی را بوجود آورده که در آن نقش تمدن‌سازی زنان برگرفته از آموزه‌های دینی ظهور یابد. 
شریفی ابراز کرد: در این بین هیأت‌های مذهبی و روضه‌های بانوان، نقش بی‌نظیری دارند که در صد سال گذشته در همه صحنه‌های اجتماعی غیرقابل انکار بوده است.

مسئول امور بانوان سازمان هیأت و تشکل‌های دینی تاکید کرد: با توجه به لزوم بازتعریف نقش هیأت‌ها و روضه‌های خانگی بانوان طبق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و با علم به کم‌توجهی به نقش تمدن‌ساز و محرومیت‌های تاریخی این بخش مهم جامعه، بر آن شدیم برای ساماندهی بهتر و نقش آفرینی موثرتر، مداحان و هیأت‌های بانوان، شورای مداحان و هیأت‌های بانوان کشور را تأسیس کنیم.

وی افزود: این قشر تا پیش از این، یک نقش سایه گونه داشتند نه نیازها را می‌دانستند و نه می‌توانسنتد قضاوتی داشته باشند. سال‌ها بود که نظر بانوان در تصمیمات کلان لحاظ نمی‌شده است.

وی افزود: گاهی اوقات اشعار و نوحه‌هایی را در مجالس می‌خوانند که دختر نوجوان و جوان ما شاید خیلی نتواند با آن ارتباط برقرار کند، بر همین اساس باید آسیب‌شناسی صورت می‌گرفت. 

وی خاطرنشان کرد: شورای مداحان و هیأت‌های بانوان، مجمعی غیرانتفاعی و غیردولتی، داوطلبانه، بدون وابستگی و فعالیت در احزاب یا جناح‌های سیاسی و متشکل از منتخب مسئولان هیأت و مداحان بانوان است که با مأموریت سازماندهی و ساماندهی هیأ‌ت‌ها، روضه‌های خانگی و جامعه ستایشگری بانوان کشور تأسیس می‌شود.

شریفی خاطرنشان کرد: سوال می‌شود که هدف از شورای شهرستان چیست؟ یک هدف هشت گانه داریم که عبارتند از: اعطای مجوز به هیأت بانوان، احصاء، ساماندهی و نظارت بر هیأت و روضه‌های بانوان،بسترسازی لازم برای ارتقاء سطح کیفی دانش بانوان مداح با دایر کردن آموزشگاه‌های مداحی یا برگزاری دوره‌های توانمندسازی مداحی بانوان، تلاش برای تقویت این مراکز، زمینه‌سازی برای گسترش کیفی مجالس روضه‌های بانوان، زمینه‌سازی برای برگزاری روضه‌ها و مراسمات مذهبی براساس آیین‌های دینی، ساماندهی بانوان مداح در سطوح مختلف، شناسایی آسیب‌ها و مشکلات شکلی و محتوایی مداحان و روضه‌های بانوان، تشکیل بانک اطلاعاتی جامع از وضعیت مداحان، هیأت‌ها و روضه‌های بانوان، تقویت ارتباط جامعه مداحان و هیأت بانوان با حوزه‌های علمیه و علماء برای تقویت محتوا و معنویت است. 

وی ادامه داد: وظایف شورای استان‌ها عبارتند از: نظارت بر حسن اجرای وظایف شوراهای شهرستان‌های استان، حل اختلاف مسائل شوراهای شهرستان‌های استان، ساماندهی، سیاستگذاری برنامه‌ریزی توانمندسازی و نظارت بر ارتقاء مداحان، هیأت و روضه.های بانوان استان در چارچوب سیاست‌های شورای ملی و سازمان هیأت و تشکل‌های دینی، تعامل با نهادها و دستگاه‌های شهرستان برای ساماندهی بهتر مداحان، هیأت و روضه‌های بانوان.

وی اذعان کرد: از دیگر اقدامات ما اعطای مجوز آموزشگاه‌های مداحی در سطح استان، معرفی مداحان برگزیده استان برای حضور در همایش‌های آستان قدس، دیدار با بیت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سالروز میلاد حضرت زهرا (سلام الله علیها) و اجلاس پیرغلامان، ارائه گزارش فعالیت‌ها و صورت‌های مالی به اداره کل استان و شورای ملی و سازمان هیأت و تشکل‌های دینی در دوره های سه ماهه)، شورای راهبردی زیست‌بوم هیأت بانوان استان و اداره کل تبلیغات اسلامی استان موظف است.

در ادامه این مراسم بانوان حاضر در جلسه به ارائه رزومه خود و دغدغه‌ها در عرصه مداحی و تبلیغ پرداختند. 

همزمان با برگزاری اولین نشست روسای شورای مداحان و هیأت‌های بانوان، انتخابات هیأت رئیسه کشوری این شورا برگزار شد.

با رأی روسای شورای هر استان افراد زیر به عنوان هیأت رئیسه انتخاب شدند:

خانم رحیمیان از استان البرز به عنوان رئیس

خانم رفیعی از استان یزد به عنوان نایب رئیس

خانم فردی از سمنان به عنوان دبیر

انتهای ‌پیام

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاسیس شورای مداحان و هیأت‌های بانوان + اسامی هیأت رئیسه" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاسیس شورای مداحان و هیأت‌های بانوان + اسامی هیأت رئیسه"، کلیک کنید.