اضافه شدن اَبَرترانسفورماتور یکپارچه ایرانی به مدار منطقه شمال غرب تهران

تهران

به همت و تلاش دانشمندان و متخصصان داخلی یک شرکت دانش بنیان، اَبَرترانسفورماتور سه فاز 500 مگاولت آمپر تولید شده که به زودی وارد مدار بهره برداری خواهد شد.

به گزارش آسیاننت، طراحی و تولید بزرگ ترین ترانسفورماتور سه فاز شبکه برق کشور در حالی در یکی از گروه های صنعتی دانش بنیان با تکیه بر دانش و توان مهندسی بومی طراحی شده است. فناوری ساخت اَبَرترانسفورماتور، همچون ABB Siemens و TBEA تا پیش از این در جهان فقط در اختیار تعداد معدودی از سازندگان قرار داشت.

مهدی صادقی، مدیرعامل این گروه صنعتی دانش بنیان گفت: این اَبَرترانسفورماتور غول پیکر دارای حدود 14 متر طول، 9 متر عرض و 10 متر ارتفاع، با وزن بیش از 335 تُن است و جایگزین سه ترانس تک فاز (MVA) شده که با این اقدام حدود 60 درصد در فضای مورد نیاز برای قرارگیری ترانسفورماتورها در پُست برق صرفه جویی شده و از 70 درصد تلفات بی باری شبکه جلوگیری می شود.

به گفته وی، این محصول دانش بنیان همچنین باعث کاهش هزینه های احداث پُست و تسهیل فرآیند بهره برداری و مانیتورینگ خواهد شد.

صادقی ادامه داد: با وجود پیچیدگی های قابل توجه در محاسبات و طراحی این اَبَرترانسفورماتور ظرف مدت 6 ماه، به مرحله تست و رونمایی رسید. این ترانسفورماتور در حال حاضر پس از طی مراحل انتقال از کارخانه در زنجان به محل نصب در تهران – که حدود 20 روز به طول انجامید- هم اکنون مراحل پیش از راه اندازی را طی می کند و به زودی وارد مدار بهره برداری خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر اَبَرترانسفورماتوری که هم اکنون در منطقه شمال غرب تهران در حال ورود به مدار توزیع برق است، تولید دو دستگاه دیگر از این نوع نیز در دستور کار این گروه صنعتی قرار دارد، خاطرنشان کرد: این سه دستگاه در مجموع از خروج 15 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد کرد.

به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، صادقی با بیان اینکه گروه دانش بنیان ما در نیم قرن گذشته با تولید انواع ترانسفورماتورها، ضمن قطع وابستگی کشورمان از تامین این کالای منحصر به فرد و راهبردی از خارج کشور، زمینه ساز توسعه پایدار صنایع مختلف و رفع نیازهای اساسی کشور در خصوص انتقال انرژی الکتریکی بوده است، افزود: این گروه صنعتی، همه ساله با تکیه بر توان متخصصان داخلی ضمن توسعه دانش و تکنولوژی بومی در صنعت ساخت ترانسفورماتور موفق به تولید محصولات دانش بنیان جدید منطبق با فناوری های روز جهان، کمک به بهینه سازی شبکه برق کشور و کاهش هزینه های تلفات برق شده و با وجود تحریم های بین المللی، امکان تولید ترانسفورماتورهای موردنیاز در راستای پیشرفت صنایع کشور را فراهم کرده است.

انتهای پیام

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اضافه شدن اَبَرترانسفورماتور یکپارچه ایرانی به مدار منطقه شمال غرب تهران" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اضافه شدن اَبَرترانسفورماتور یکپارچه ایرانی به مدار منطقه شمال غرب تهران"، کلیک کنید.